Dusičnany a dusitany
Dusičnany (NO3 -) redukují v zažívacím traktu člověka na toxické dusitany (NO2 -). Ty spolu s aminy z potravy tvoří karcinogenní N-nitrosoaminy.
U kojenců při vzniku tzv. dusičnanové alimentární methemoglobinaemie (DAM) reagují dusitany s krevním hemoglobinem na methemoglobin, který není schopen přenášet kyslík.
Statisticky je prokázaný zvýšený výskyt rakoviny jater, žaludku, tlustého střeva a močového měchýře při zvýšeném obsahu dusičnanů ve vodě. Biovyužitelnost dusičnanů z vody je totiž vyšší než z organických látek (např. zeleniny), kde je částečně blokovaná vitaminem C.
Tvrdost vody
Důležitým ukazatelem kvality pitné vody je její přechodná a celková tvrdost. Tvrdá voda má za následek snížení životnosti většiny domácích spotřebičů, které s ní přicházejí do styku, jako například pračky, myčky, konvice, toalety, vodovodní baterie a potrubí, kotle a další. Tvrdá voda zapřičiňuje větší spotřebu energií, ale také špatnou rozpustnost a účinnost mycích a pracích prostředků.
Chlór
Vědci nedávno zjistili, že pití chlórované vody se podepisuje na zvýšeném počtu potratů a na zvýšeném počtu novorozenců s rozštěpeným horním patrem. Navíc chlór vytváří různé sloučeniny, tzv. trihalometany, které zvyšují riziko rakoviny jater.tlustého střeva, konečníku, ledvin i močového měchýře. Chlór nám pochopitelně škodí i když ho vdechujeme a když ho při sprchování vstřebáváme kůží. Jsou důkazy o vyšším výskytu rakoviny např. hrtanu, prsu, Hodkinsonovy nemoci u lidí, kteří pili povrchovou chlórovanou vodu. Chlór zapříčiňuje i vznik aterosklerózy, infarktu myokardu a mozkových příhod.
Podle Dr. J.M.Price ze Saginaw Hospitál je chlór největší mrzačící element a zabiják moderní doby. Zatímco zabraňoval epidemiím jedné nemoci, způsoboval vznik jiné. Po zahájení chlórování pitné vody začala současná epidemie srdečních onemocnění, rakoviny a senility.Neustále vznikají nové vědecké důkazy o tom, že chlór v pitné vodě může skutečně způsobovat vznik větších dlouhodobých rizik,než ty ,které má eliminovat.
Železo a mangan
Poškozují slinivku a usazují se v ledvinách a játrech. Usazují se také ve vodovodních rozvodech.
Další škodlivé látky ve vodě
Ve vodě se vyskytuje velké množství dalších škodlivých látek jako například těžké kovy, ropné deriváty, zbytky léčiv, antikoncepce, deratizace, fosfáty, atd.